Levertijd en Voorraadbeleid

  • Onze huidige levertijd vind je rechts bovenaan op de homepage
  • Is alles op voorraad wat je bij ons kan bestellen? Uitleg hierover vind je hier

MOPANE

642460 COLOPHOSPERMUM mopane

(Engels: Turpentine Tree)

  images vergroot afbeeldingen
 
Deze unieke boom uit zuidelijk (tropisch) Afrika is niet alleen fraai door het vlindervormige, 2-delige blad (ook als de afdruk van een kamelenpoot) maar is ook een belangrijke voedselbron voor mens en dier! In de natuur wordt deze boom 4-30 m hoog, bij ons teel je ze in een flinke pot (kalk toevoegen!) en houd je ze tot maximaal 2 m hoogte, ze moeten nog in huis passen. Als je het blad beschadigt dan komt een terpentinelucht vrij... De plant wisselt jaarlijks van blad met fraaie herfst- en voorjaarskleuren. Onze herfst kunnen ze goed verdragen, maar vóór de winter moeten ze koel binnen overwinteren. De niervormige vruchtjes bevatten de kleverige, harsige zaden, deze kan je dus (voorzichtig!) openpeuteren.
Mocht je ooit in Afrika deze boom tegenkomen op een warme, zonnige dag, dan is het eerste dat opvalt, dat ze weinig schaduw geven: de bladeren zoeken een stand op zodat zo weinig mogelijk raakvlak met de zon ontstaat. Afrikaanse dieren moeten soms wennen aan de geur van de boom, maar eenmaal gegeten zijn ze er dol op, olifanten zorgen in sommige gebieden zelfs voor uitsterven van de Mopanie. Het blad krijgt door de afscheiding van een Afrikaans insect (Arytaina mopani) een zoet laagje dat als manna graag eraf geschraapt wordt door mens en dier. Tenslotte worden de bladeren gegeten door de Mopane-rups, de rupsen zijn een delicatesse in Afrika, kijk maar op YouTube! De twijgen worden gekauwd als tandschoonmaak en het blad schijnt wond helend te zijn. Het hout van de bomen is zeer hard en werd vroeger gebruikt als spoorbiels en omdat het termietbestendig is ook als hekwerk.

Zaaimethode

Zaaien: het hele jaar. Voor een beter kieming de vruchtjes heel voorzichtig openpeuteren zonder het kleverige zaad te beschadigen. Zaai in cocopeat met zand, zaden dun afdekken. Optimale kiem-temperatuur 25°-30°C. Dek het zaaisel af met (vlies)doek of folie om uitdroging te voorkomen.

Leveringsmaanden

het gehele jaar

Kamer- en Kuipplanten
Inloggen om als favoriet toe te voegen

642460  10 zaden   3,50 
bestel

 
draai afbeelding 90 graden tegen de klok invorigestart slideshowvolgendedraai afbeelding 90 graden met de klok mee
loading
sluiten
stop slideshowstart slideshow